פטור ממס

זמן קריאה: 2 דקות

הרבה אנשים זכאים לקבלת פטור ממס והם לא מודעים לזכויותיהם. פטור ממס מקנה להם את הזכות לא לשלם מס וליהנות מהכנסה מוגדלת בגין כך. לא קל לקבל פטור ממס. ממס הכנסה עורך בדיקות מקיפות לפני שהוא מאשר למישהו פטור ממס אך למרות זאת, מי שמגיע לו פטור כזה יעשה טוב אם יפעל לממש אותו.

פטור ממס

מה זה פטור ממס?

כל הכנסה בישראל חייבת להיות מדווחת למס הכנסה ולרשות המיסים. על ההוצאות אנחנו משלמים מס עקיף (מע”מ), ועל ההכנסות, אנחנו משלמים מס הכנסה שהוא מס המשולם באופן ישיר למדינה.

נתונים אישיים יכולים להשפיע ולהוביל לקבלת הטבות מס שונות. ניקח לדוגמא זוגות גרושים, זוגות נשואים, הורה יחידני ועוד, שיהיו זכאים לקבלת נקודות זיכוי המקנות הנחה מתשלום המס. לעומת זאת, קיימים נתונים המזכים את בעליהם בפטור מלא מתשלום המס. לפעמים מדובר בפטור מלא ולפעמים בפטור חלקי. הכל כמובן משתנה בהתאם לנסיבות.

מי זכאי לקבל פטור ממס הכנסה?

פטור ממס הכנסה ניתן ממגוון סיבות. הסיבה הנפוצה ביותר היא נכות רפואית המקנה זכות לפטור ממס הכנסה. כדי לקבל פטור ממס הכנסה מגיש הבקשה יצטרך להיות בעל אחוזי נכות גבוהים של מעל 89% לתקופה של חצי שנה לכל הפחות.

קיימות מגוון מחלות המזכות את בעליהן בפטור ממס הכנסה. כל אישור הפטור ממס הניתנים על ידי מס הכנסה, מסתמכים על הוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי ולכן חשוב שגם ביטוח לאומי יכיר בזכות הזו.

כמה זמן אורך תהליך קבלת הפטור מתשלום מס הכנסה?

חשוב לדעת כי הגשת בקשה זו היא מורכבת יותר בגלל שהיא מצריכה צירוף של דו”ח סיכום הוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי, מסמכים רפואיים רלוונטיים וכו’. הבקשה צריכה להיעשות לאחר קביעת אחוזי הנכות בביטוח לאומי ולכן העניינים קצת יותר מורכבים ואורכים זמן רב יותר.

אתם מגישים את הבקשה בצירוף כל הטפסים הנדרשים, מקבלים הזמנה לוועדה רפואית בביטוח לאומי שתכריע בסופו של דבר את עניין הזכאות לקבלת פטור ממס. ההחלטה תינתן ואם תרצו, תוכלו לערער עליה תוך חודש וחצי מיום קבלתה בליווי עו”ד מקצועי לתחום זה.

איך מקבלים פטור ממס?

אם אתם בעלי אחוזי נכות גבוהים, כבר עברתם את עיקר המשוכה ומה שנשאר לכם זה רק לעבוד מול מס הכנסה ולהגיש את הטפסים הנדרשים ולפעול בהתאם. מי שעדיין אין לו אחוזי נכות על שמו, צריך להתחיל את הכל מחדש ולצורך כך מומלץ להיעזר באיש מקצוע המסייע במימוש זכויות לבעלי מגבלות רפואיות.

אם יש לכם אחוזי נכות כלשהם, מומלץ שתבדקו את זכאותכם לקבלת פטור ממס. הרבה אנשים שלא חשבו שהם זכאים גילו שלא רק שהם זכאים לקבלת פטור ממס, אלא הם גם זכאים לקבלת החזר מס על השנים הקודמות! העניין שווה בדיקה.

תשובות לשאלות נפוצות

כל עיוור ולקוי ראייה בישראל יהיו זכאים לקבל פטור ממס.

כדי לקבל פטור ממס על מבקש הבקשה להיות בעל אחוזי נכות גבוהים של מעל 89% ובעל נכות שניתנה לתקופה של מעל 185 יום. בנוגע לאחוזי הנכות הנדרשים קיימים שינויים בהתאם לנכות ממנה המבוטח סובל ולכן ההמלצה היא לפנות לבירור מעמיק של קבלת הזכאות בכל מקרה.

את בקשת הפטור ניתן לבקש באופן עצמאי על ידי הגשת הטפסים הרלוונטיים לפקיד השמה האזורי או אפילו באופן מקוון. למרות זזאת, ההמלצה היא לפעול עם ליווי של איש מקצוע מומחה בתחום כדי לקבל פטור מלא כמו שאתם רציתם. ליווי מקצועי במקרה כזה הוא הכרחי במיוחד כדי לצלוח ביעילות את כל הבירוקורטיות הנלוות.

ניתן להגיש ערעור תוך 45 יום מיום קבלת ההחלטה. ההמלצה היא לערער יחד עם איש מקצוע מנוסה בתחום.

אני אשמח לשמוע על ייעוץ משכנתא ביטוח משכנתא

השאירו פרטים וצוות מיכאל משכנתאות יחזור אליכם:

אודות הכותב/ת:
אבי חיימוב
אבי חיימוב

בעל תואר ראשון בחשבונאות. עובד כיועץ מס במשדר רואה חשבון כ – 13 שנים.
בעל ידע נרחב בחוקי ותקנות המס בישראל, בעל ניסיון בהכנת החזרי מס לשכירים ועסקים. עובד בשיתוף פעולה עם קולגות ועובדי הנהלת החשבונות על מנת לספק שירותי מס איכותיים ללקוחות.

מידע נוסף סביב הנושא
עיוורים ולקויי ראייה

עיוורים וליקויי ראיה זכאים לקבלת פטור ממס ולקבל הטבות מס שונות בתנאים מסוימים. כאן ריכזנו עבורכם את המידע שכדאי להכיר בנושא פטור ממס לעיוורים ולקויי

קרא עוד »