החזר מס שבח

כשמוכרים נכס מקרקעין, צריכים לשלם מס שבח בגין הרווחים שנוצרו ממכירת הנכס. הרי מחירי הדיור בישראל מאמירים משנה לשנה ולכן גם גובה הרווחים עשוי לעלות בשל כך. המדינה גובה מס שבח על הרווחים המתקבלים בעת מכירת נכס. כאן בכתבה נרחיב במקרים המזכים בהחזר מס שבח.

 

מה זה מס שבח?

לפני שנרחיב על המקרים המזכים בהחזר מס שבח, חשוב להכיר את מס השבח עצמו. מדובר במס המשולם למדינה על כל הרווחים המתקבלים ממכירת נכס שני. אם רכשתם נכס במיליון ₪ ולאחר תקופה מכרתם אותו במיליון וחצי ₪, הרווחתם בעסקה חצי מיליון ₪. על סכום זה תצטרכו לשלם מס שבח של 25% מגובה הרווחים. הרבה פעמים אנשים לא מודעים לזכויותיהם והם משלמים מס יקר יותר ממה שהיו צריכים לשלם ולכן הם זכאים לקבל החזר מס שבח.

 

אילו מקרים מזכים בהחזר מס שבח?

קיימים מקרים שונים העשויים לזכות את מוכר הנכס מהנחה בתשלום מס שבח. כאשר מישהו לא ידע על זכויותיו והוא שילם מס יקר יותר ממה שהיה צריך לשלם, הוא יהיה זכאי לקבל החזר מס שבח.

 

נתונים אישיים עשויים לזכות בהחזר מס

על נתונים אישיים מחיינו אנו מקבלים נקודות זיכוי. על כל ילד לדוגמא, הורה מקבל נקודת זיכוי. כל נקודת זיכוי מקנה הנחה מגובה המס הנדרש לתשלום. אדם שלא ידע שמגיעה לו נקודת זיכוי נוספת ולא ניצל אותה, יהיה זכאי לקבל החזר מס לאחר ששילם את המס.

 

הפסדים מהשקעות הוניות

לאחר תום שנת המס נדרשים להגיש דו”ח מסכם. בדו”ח תוכלו לראות את גובה ההכנסות והרווחים שלכם. אז גם תוכלו לקזז את גובה הרווחים ממכירת הנכס ולהפחית מהם את גובה ההפסדים שחוויתם במהלך השנה מהשקעותיכם בשוק ההון. ברגע שגובה הרווח יורד, גובה המס לתשלום יורד גם הוא וממילא יוצא ששילמתם מס גבוה יותר ממה שהייתם צריכים לשלם ואתם זכאים לקבלת החזר מס שבח.

 

חישוב הרווח הנקי

את מס השבח מוכר הדירה אמור לשלם על המס שהוא מרוויח ממכירת הדירה בניכוי ההוצאות שהוא השקיע לשם כך. אם רכשתם דירה בעלות מיליון ₪, שיפצתם אותה בסכום של מאתיים אלף ש”ח ומכרתם אותה במיליון וחצי, תצטרכו לשלם מס אך ורק על שלוש מאות אלף שקל. אם לא קיזזתם את העלויות ששילמתם עבור ההשקעה בדירה, תוכלו לבקש החזר מס שבח בהתאם לחישוב הרווח הנקי.

 

פריסת תשלום מס שבח על פני מספר שנים

ניתן לפרוס את תשלום מס השבח על פני 4 שנים. הפריסה עשויה להוזיל את גובה המס בהתאם לרווחי כל שנה. הרי כשגובה ההכנסות הוא נמוך יותר, גם גובה המס הנדרש לתשלום הוא נמוך יותר ולכן ניתן לפרוס את גובה המס גם לשנים בהן גובה ההכנסה הוא נמוך יותר וכך ליהנות ממדרגות מס אחרות.

שורה תחתונה

ניתן לקבל החזרי מס על מס שבח במקרים שונים. כאן פירטנו את המקרים המזכים בקבלת החזר מלא של המס ששולם. אנשי המקצוע שלנו יעזרו לקבל החזר מס על מס שבח.

אודות הכותב/ת:
אבי חיימוב
אבי חיימוב
בעל תואר ראשון בחשבונאות. עובד כיועץ מס במשדר רואה חשבון כ – 13 שנים. בעל ידע נרחב בחוקי ותקנות המס בישראל, בעל ניסיון בהכנת החזרי מס לשכירים ועסקים. עובד בשיתוף פעולה עם קולגות ועובדי הנהלת החשבונות על מנת לספק שירותי מס איכותיים ללקוחות.