אם שילמתם מס עודף על מה שהייתם צריכים לשלם, אתם זכאים להחזר מס הכנסה. הרבה פעמים אנשים משלמים מס הכנסה ולאחר מכן הם מגלים שהם לא היו צריכים לשם או שהיו זכאים להנחה משמעותית ולמרות זאת הם שילמו רגיל, במקרה כזה ניתן להגיש בקשה להחזר מס. כשאתם מגישים בקשה להחזר מס אתם יכולים לבקש החזר מס על שש השנים האחרונות ולקבל החזר מס רטרואקטיבי.

מהם החזרי מס?

החזרי מס מהווים את התשלום שמס הכנסה מחזיר למי ששילם את המס העודף. מס הכנסה מעצמו לא יערוך ביקורת פנימית לבדוק אם אכן מגיע לכם עודף, במקרה כזה אתם תהיו אלו שצריכים לדווח על השינויים המזכים אתכם בהחזר מס הכנסה.  

הרבה פעמים אנשים מחויבים בניכוי מס גבוה יותר ממה שהם צריכים לשלם. אצל שכירים ההפרשות תתבטאנה בתלושי השכר ואצל עצמאים ההפרשות משולמות במקדמות מס חודשיות. ההפרשות למס מתבססות על גובה ההכנסה של העובד, כך שייתכנו מקרים בהם עובדים הפרישו סכומים למס בהסתמך על ההכנסות הצפויות בהמשך השנה אך בהמשך השנה חלים שינויים המזכים את העובד בהחזר מס על המס הגבוה ששילם.

מתי שכירים זכאים להחזרי מס?

אצל שכירים הסיפור קצת שונה. שכיר שהועסק לאורך כל התקופה אצל אותו מעסיק, לא יהיה זכאי להחזר מס אלא אם כן הוא עבר שינויים שמזכים אותו בהחזר. זה יכול להיות שינויים כמו לידת ילד נוסף, אבחון ילד בעל צרכים מיוחדים ועוד.

האם גם אתם זכאים להחזרי מס?

כאמור, לקבלת החזר מס הכנסה, זכאי מי ששילם מס גבוה יותר ממה שהיה אמור לשלם. את ההחזר ניתן לקבל רק בתום שנת המס עליה ההחזר המתבקש.

שימו לב, אם לא הגשתם את דו”ח ההכנסות השנתי לא תוכלו לקבל החזר מס. תצטרכו להגיש את הדו”ח, להמתין לתום שנת המס עליה אתם מעוניינים לקבל החזר ורק לאחר מכן תהיו זכאים לקבל את החזר המס. חשוב לזכור שניתן לקבל החזר מס רטרואקטיבי גם על 6 השנים הקודמות במידה שהיו שינויים מזכים בהחזרי מס.

מתי ניתן לקבל החזרי מס?

ישנם מקרים רבים המזכים את העובד בהנחות והטבות מס כנמו נקודות זיכוי ועוד. זה יכול להיות שינויים במצב המשפחתי כמו ירידה בגובה ההכנסות ועוד.

נציין כאן מספר סיטואציות המזכות בהטבות מס:

שינוי בפרטים האישיים כמו מצב משפחתי, לידת ילד, גירושין וכדומה. הרבה פעמים העובד לא ממלא את הפרטים הנכונים בעת קבלתו לעבודה ולאחר מכן הוא זכאי להחזר מס בגין מילוי טפסים בצורה שגויה.

עבודה כשכיר בשילוב עם עבודה כעצמאי או עבודה אצל יותר ממעסיק אחד יכולה לזכות אתכם בהטבות מס הכנסה. תרומות למוסד מוכר והתיישבות בישוביים מזכים גם הם יכולים לזכות בהטבות מס.

הכנסה מביטוח לאומי כמו קצבת אבטלה, חופשת לידה ועוד. גם עבודה חלקית אצל מעסיק אחד לאורך השנה (בה העובד נעדר לתקופות ממושכות) יכולה לזכות בהחזרי מס.

תשובות לשאלות נפוצות

החזר מס הוא החזר תשלום המתקבל ממס הכנסה על גבייה שבוצעה ללא צורך או גבייה יקרה מידי למה שהתבקש.

כל אדם ששילם סכום גבוה יותר למס הכנסה ממה שהוא היה צריך לשלם, יהיה זכאי לקבלת החזר ממס הכנסה כעודף על מה ששילם. ישנם מקרים כמו שינויים במצב המשפחתי, גילוי מחלה וכדומה, המזכים את בעליהן בהטבות מס.

ניתן להגיש בקשה לקבלת החזר מס בצורה יעילה דרך האונליין באזור האישי. הגשת הבקשה לא כל כך מורכבת מבחינה טכנית כמו שהיא מצריכה ידע מקצועי. לצורך כך ההמלצה היא להיעזר ביועץ מס או מנהל חשבונות שמבין בתחום.

אם הייתם זכאים לקבלת החזר מס כבר לפני מספר שנים ולא טיפלתם בכך, תוכלו להגיש בקשה לקבלת החזר מס הכנסה על שש השנים האחרונות. לא ניתן לקבל החזר מס על יותר משש שנים.

החזרי מס למשפחות חד הוריות

משפחות חד הוריות מתמודדות עם נטל כלכלי לא פשוט. לא כל הורה מסוגל להתמודד כלכלית עם גידול ילדים בגפו ולכם ובמרבית המקרים, המצב הסוציו אקונומי

קרא עוד »

החזרי מס לזוגות נשואים

זוגות נשואים זכאים לקבלת הטבות מס על כל מיני מצבים משפחתיים. הטבת המס הידועה היא נקודות הזיכוי המתקבלות על כל הצטרפות של ילד למשפחה. נישואין

קרא עוד »

החזר מס לידועים בציבור  

נושא החזרי המס לא ידוע בקרב כל אזרחי ישראל. הרבה זוגות ידועים בציבור לא מודעים להטבות המס להם הם זכאים. כאן בכתבה ריכזנו עבורכם את

קרא עוד »

החזר מס לגרושים

מצבים משפחתיים מסוימים מקנים הטבות מס. גירושין מקנים נקודות זיכוי המפחיתות את גובה המס המשולם. הרבה גרושים לא יודעים שהם יכולים לקבל החזר מס. כאן

קרא עוד »

עיוורים ולקויי ראייה

עיוורים וליקויי ראיה זכאים לקבלת פטור ממס ולקבל הטבות מס שונות בתנאים מסוימים. כאן ריכזנו עבורכם את המידע שכדאי להכיר בנושא פטור ממס לעיוורים ולקויי

קרא עוד »